Česky

Vítejte na mých stránkách a blogu. Z praktických důvodů nemá smysl překládat do češtiny všechno co se na těchto stránkách nachází, ale přesto, pokuď někdo má chuť dozvědět se něco o mé osobě a nevládne anglicky, tak tady je ‘stručný výtah’ anglického obsahu stránek.

0 mně

Práce a škola

Většinu svého života jsem strávila v Brně, kde jsem vystudovala obecnou fyziku a později (v magisterském studiu) teoretickou fyziku a astrofyziku na Masarykově universitě. Pak jsem se rozhodla zkusit štěstí za hranicemi a ocitla jsem se na Kanárských ostrovech, kde v součastnosti dělám za podpory ‘Residentes’ stipendia  doktorát na Instituto de Astrofísica de Canarias.

V rámci svého doktorátu se zabývám variabilitou kvazarů, tedy aktivních supermasivních černých čer v centrech vzdálených galaxií, a to (prozatím) v optické a blízké infračervené části spektra. Momentálně se zabývám hlavně tzv. Seyfertovými galaxiemi 2. typu, což jsou zdroje ukryté za prachovým diskem, které nemůžeme pozorovat přímo. Pokud vás to zajímá blíže, tak neváhejte a pošlete mi mail. Povětšinou odpovídám, jak jen se dostanu k mailu.

To ostatní, tak trochu pracovní

Krom práce jako takové dělám hromadu dalších věcí, které mě baví. Kupříkladu píšu články o astronomii na české on-line stránky National Geographic. Psaní mě provází už od asi tak 17 let, kdy jsem začala psát krátké cestovatelské příspěvky do časopisu Cestopisy (kam už dlouho nepíšu, poslední článek ode mě jste si mohli přešíst v roce 2011, věnoval se povodním v Ladakhu). Krom tohohle psaní jsem zvládla napsat i několik on-line průvodců, které se povalují různě po webu (například Turecko a Mexiko pro Orbion, město Telč pro Online Travel Solutions atp.)

Vedle toho ještě spoluorganizuju fyzikální korespondenční seminář FYKOS, který je určen talentovaným středoškolákům se zájmem o fyziku. Astronomii a astrofyziku ráda přibližuju lidem a tak jsem v minulosti pracovala i jako průvodce po noční obloze v Brněnské hvězdárně a planetáriu, půl roku jsem dokonce přednášela pro školy vzdělávací pořady.

 

To úplně nepracovní

Mimo tohle všechno se ráda potuluju po různých koutech téhle planety, nejradši s batohem a foťákem. Cestování, po místech blízkých i vzdálených je taková moje vášeň, bohužel v poslední době tak trochu v útlumu (kdo by někam jezdil, když bydlí v subtropickém ráji zvaném Tenerife). Ostatně fotky můžete najít v sekci Photogallery, k těm angličtinu netřeba.

V neposlední řadě se sem tam ráda zatoulám do hor, a to jak v létě, tak v zimě za lyžovačkou. V poslední době se taky pokouším o surfování a potápění (v současnosti se snažím dokončit si potápěčskou licenci.)